HomeKlachten Wat is een klacht

Klacht

Klachtenregeling van de school/instelling

Elke school of instelling dient op grond van de wet (PO, VO en WEC) dan wel de CAO (HBO en BVE) te beschikken over een klachtenregeling. In die regeling staat welke afspraken er op de school/instelling zijn gemaakt over de behandeling van klachten. In de klachtenregeling is onder meer opgenomen bij welke Commissie de school/instelling is aangesloten voor de behandeling van klachten. 
De modelklachtenregeling PO en VO met toelichting treft u hier.

Klachtencommissies Stichting Onderwijsgeschillen:

De voordelen van landelijk werkzame commissies zijn:

  • een bestuur hoeft geen tijd, geld en energie te steken in het oprichten van een eigen klachtencommissie;
  • een landelijke klachtencommissie, ondersteund door een professioneel secretariaat, bouwt door haar samenstelling en het aantal te behandelen klachten een grote deskundigheid op.      

Er vallen momenteel twee klachtencommissies onder Stichting Onderwijsgeschillen:

Bevoegdheid Klachtencommissie

Voor het primair, voortgezet en speciaal onderwijs geldt dat bij de Commissie klachten kunnen worden ingediend met betrekking tot beslissingen en gedragingen dan wel het nalaten van gedragingen of beslissingen van bevoegd gezag, personeel of vrijwilligers van de school/instelling, ouders, leerlingen. De klachten kunnen betrekking hebben op seksuele intimidatie, geweld, vormen van discriminatie, maar ook op onderwijskundige zaken, communicatie enz.

Voor het HBO en de BVE-sector geldt in ieder geval klachten die betrekking hebben op seksuele intimidatie, geweld, rassendiscriminatie en andere vormen van discriminatie kunnen worden ingediend. Voor wat betreft de BVE- en HBO sector kunnen andere klachten aan de Commissie worden voorgelegd indien de klachtenregeling van de instelling in die mogelijkheid voorziet.

Klachtprocedure

De behandeling van een klacht door de Commissie verloopt via een in de reglementen van de Commissies beschreven procedure: de klager dient de klacht in, het bevoegd gezag/instellingbestuur wordt van de indiening van de klacht op de hoogte gebracht, de verweerder wordt in kennis gesteld van de klacht en wordt in de gelegenheid gesteld schriftelijk verweer in te dienen. Vervolgens wordt de klacht mondeling behandeld op een besloten zitting van de Commissie waar partijen hun standpunten kunnen toelichten en eventueel getuigen kunnen worden gehoord. Na de sluiting van de zitting beraadslaagt de Commissie over de klacht. Daarna brengt de Commissie binnen vier werkweken (zes weken bij de klachtencommissie Islamitisch Onderwijs)  schriftelijk advies uit aan het bevoegd gezag/instellingsbestuur. Ook klager en verweerder(s) ontvangen een afschrift van het advies.

Advies over klacht

In het advies geeft de Commissie een gemotiveerd oordeel over de gegrondheid van de klacht en doet zij eventueel aanbevelingen aan het bevoegd gezag/instellingsbestuur. Dat beslist vervolgens of het oordeel van de klachtencommissie wordt gedeeld en of het de aanbevolen maatregelen overneemt.

Voorprocedure in de school/instelling

Uiteraard is de procedure voor de klachtencommissies niet bedoeld voor conflicten en problemen die eenvoudig of bij voorkeur binnen de school kunnen worden opgelost of die aan een andere instantie kunnen worden voorgelegd.
Indien men overweegt een klacht bij de klachtencommissie in te dienen doet men er goed aan om zich eerst te beraden over de vraag of niet intern, via bijvoorbeeld de mentor, de schoolleiding of de vertrouwenspersoon een oplossing kan worden bereikt.
In verband hiermee is het reglement van de Landelijke Klachtencommissie Onderwijs opgenomen dat zij een bij haar ingediende klacht kan toezenden aan het bevoegd gezag van de school of instelling, met het verzoek te berichten of het bevoegd gezag aanleiding ziet te trachten op het niveau van de school, de instelling of het bevoegd gezag tot een oplossing te komen. In het reglement van Klachtencommissie Islamitisch Onderwijs is opgenomen dat met uitzondering van klachten inzake seksuele intimidatie, de klager in het klaagschrift dient aan te tonen dat hij/zij de klacht reeds bij het bestuur van  de school heeft ingediend en dat, alsmede waarom, dit niet binnen een redelijke termijn tot een bevredigend resultaat heeft geleid.  

* De schoolgids dient een passage over de klachtenregeling te bevatten. De LKC heeft daarom een voorbeeldpassage opgesteld die overgenomen kan worden in de schoolgids.

Print pagina