In het kort
Op school kunnen problemen ontstaan met ouders, leerlingen en personeelsleden. Als het niet lukt om samen een oplossing te vinden, dan kan de Landelijke Klachtencommissie Onderwijs (LKC) een advies uitbrengen. Uw probleem kan vaak ook door mediation worden opgelost.
Klachten kunnen gaan over gedrag en omgang maar ook over beslissingen. Veelvoorkomende onderwerpen van klachten zijn:
-
begeleiding en andere onderwijskundige zaken
-
communicatie
-
schorsing en verwijdering
-
pesten
-
ongewenste intimiteiten
-
discriminatie
-
groepsindeling en bevordering
Procedure in het kort
In bovenstaande infographic (klik om te vergoten) is de procedure bij de LKC in beeld gebracht.
De infographic is vrij te gebruiken en beschikbaar in:
- A5-formaat (pdf)
- A4 formaat (pdf)
- A3-formaat (met toelichting op de procedure) (pdf)
De volledige beschrijving van de procedure vindt u onder het tabblad Procedure.
Nadat een klacht is ingediend
Nadat een klacht is ingediend neemt een secretaris van Onderwijsgeschillen contact op met de indiener van de klacht om te bespreken welke route het beste is om de klacht op te lossen. Dit gesprek kan leiden tot één van de volgende routes:
- interne klachtbehandeling: als beide partijen ermee instemmen wordt de klacht doorgestuurd naar het schoolbestuur, die de klacht verder in behandeling neemt. De klacht kan dan intern worden opgelost.
- mediation: met mediation lost u samen met de andere partij uw conflict op met behulp van een onafhankelijke neutrale persoon: de mediator. Hierover leest u meer onder het tabblad Mediation.
- formele klachtbehandeling via een procedure bij de LKC. Hierover leest u meer onder het tabblad Procedure.
Informatiebrochure LKC
![]() |
Voorbeeldtekst klachtenregeling schoolgids
De Voorbeeldtekst Klachtenregeling kan gebruikt worden voor de klachtenregeling in de schoolgids. De tekst is herzien in januari 2021.
Commissieleden

mr. A.A.A.M. Schreuder, voorzitter

mr. drs. P.H.A. van Geel, vicevoorzitter
mr. E.J.M. Hofhuis, vicevoorzitter

mr. W.C. Oosterbroek, vicevoorzitter

F.M. Beers, lid

drs. M.V.J.M. Brouwers, lid

mr. drs. G.W. van der Brugge, lid

K. Evers, lid

drs. C.A. Hoos, lid

J. Kroon, lid
