Nieuws
GPO: toelating tot so-school geweigerd, omdat de leerling niet-zindelijk zou zijn

Een vijfjarige leerling wordt niet tot de school toegelaten, omdat hij op het moment van aanmelding nog niet zindelijk was. De moeder meldt dat de genoemde belemmeringen bij de start van het schooljaar er niet meer zullen zijn, omdat de leerling is gestart met een zindelijkheidstraining en een medische behandeling. De school meldt daarop dat groep 1 is opgeheven, noemt wat andere scholen en sluit het dossier. Moeder is het hier niet mee eens en legt het geschil voor aan de Geschillencommissie passend onderwijs (GPO).
Wat was de situatie?
Een moeder meldt haar vijfjarige zoon met een autismespectrumstoornis aan bij een school voor speciaal onderwijs. De leerling staat sinds december 2023 op een wachtlijst. In juli 2025 laat de school per brief weten dat de leerling niet wordt toegelaten, omdat hij niet zindelijk is. De brief bevat geen bezwaarclausule en geen informatie over vervolgstappen in het kader van passend onderwijs.
Na de afwijzing geeft de moeder aan dat haar zoon inmiddels een medische behandeling en een zindelijkheidstraining volgt en biedt zij aan zelf ondersteuning te bieden op school. Na de zomervakantie deelt de school mee dat groep 1 is opgeheven en dat toelating daarom alsnog niet mogelijk is. De school noemt enkele andere scholen als alternatieven. De school stelt vervolgens dat haar verantwoordelijkheid vervalt en sluit het dossier.
Advies van de Commissie
Het verzoek is gegrond
Toelichting
De brief is een weigering van toelating van de leerling, stelt de Commissie. De school heeft daarbij niet voldaan aan de zorgplicht in het kader van passend onderwijs. De school heeft onvoldoende onderzoek gedaan naar de actuele ondersteuningsbehoefte van de leerling en heeft niet beoordeeld of de school zelf doeltreffende aanpassingen kon bieden, al dan niet met ondersteuning van het samenwerkingsverband. Ook heeft de school geen passende school aangeboden.
Daarnaast is het besluit formeel onzorgvuldig, omdat de weigering onvoldoende is gemotiveerd, de brief niet afkomstig is van het bevoegd gezag en geen bezwaarclausule is opgenomen. Het wegvallen van groep 1 ontslaat de school niet van haar zorgplicht. Door het dossier te sluiten en de verantwoordelijkheid bij de ouder te leggen, heeft de school onjuist gehandeld. Immers, de zorgplicht is er zodat ouders niet zelf alle scholen af gaan om voor hun kind een plek te vinden.
De foto bij dit artikel heeft geen inhoudelijke relatie tot de zaak
Commissies
Vond u deze informatie nuttig?
Organisatie
Zaakbehandeling
Contact
Inschrijven nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van de laatste uitspraken en adviezen van de commissies van Onderwijsgeschillen